Tkanina kontra dzianina – co lepiej wybrać?
Zwykli ludzie posługują się terminami potocznymi, co będzie oburzać pasjonatów określonej dziedziny. Podobnie bywa w przypadku terminów „tkanina” i „dzianina”. Dla przeciętnego człowieka są to terminy o takim samym znaczeniu, jednak z optyki krawcowej albo dziewiarza to dwie różne rzeczy o odmiennych własnościach i przeznaczeniu. Na czym polegają różnice między tkaniną i dzianiną i dlaczego nie można ich mylić?
Kilka cennych wiadomości o tkaninach
Tkanina to płaski wyrób włókienniczy produkowany na skutek przeplatania ułożonych pod kątem prostym nici osnowy i wątku. Scalenie tych obu systemów nici według ustalonego porządku tworzy tkaninę. Cechy, jakimi odznaczają się nitki osnowy zespolonej z nitką wątku wpływa na parametry danej tkaniny , przykładowo na grubość, masę powierzchniową (gęstość powierzchniową), rozciągalność, przesuwalność nitek w szwie itp. W specyfikacjach tkanin uwzględnione są takie parametry jak sposób przeplatania układów osnowy i wątku, gramatura, wyrażony w procentach współczynnik wrobienia osnowy czy wątku, grubość. Najbardziej rozpowszechniona tkanina jest produkowana przy pomocy bawełny – to rodzaj włókna, który jest uznawany za najbardziej miły w dotyku oraz najbardziej komfortowy. Włókna bawełniane stosuje się podczas szycia ubrań delikatnych dla skóry, choć przydatna bywa podczas szycia wielu innych rodzajów ubrań.
Jak wytwarza się dzianinę?
Dzianina to również materiał tworzony przez wyrabianie tworzenie i łączenie ze sobą oczek. Aby łatwiej to zrozumieć, można porównać ten materiał do dowolnego wyrobu utkanego na drutach. Słysząc to, możemy wyobrazić sobie mocne połączenia włókien, które obecnie bywają jednak również bardzo delikatne, niekiedy nawet niezauważalne. Dzianina jest niesamowicie elastyczna i umożliwiająca rozciąganie, produkuje się ją z jednej nitki z wykorzystaniem szydełek bądź osnowarek. Dzianiny bywają jednolite, zdobione wzorami, ażurowe, ozdabiane fakturami lub z okrywą włókienną – jak widać, czego dusza zapragnie. Szczególnym rodzajem tego materiału jest dzianina single jersey, która cieszy się popularnością wśród producentów odzieży. Taka dzianina jest lekka, przepuszczająca powietrze a także niezwykle delikatna, dlatego wspaniale przydaje się podczas szycia ubrań takich jak bluzki, piżamy, szaliki, t-shirty. Z uwagi na wymienione właściwości single jersey bardzo często stosowana jest podczas szycia delikatnej odzieży dla niemowląt.
Zastosowania tkanin i dzianin
Nie da się wytyczyć sztywnych reguł, które nakazywałyby wytwarzanie określonych wyrobów tekstylnych wyłącznie z dzianiny bądź wyłącznie z tkaniny, bowiem zarówno tkanina, jak i dzianina znajdują liczne zastosowania i odznaczają się szczególnymi cechami. Tkaniny zazwyczaj bywają bardziej wytrzymałe, występują w szerszej gamie wzorów. Dzianiny są za to bardziej delikatne, w razie potrzeby można je rozciągać, przez co bywają bardziej przydatne w tworzeniu ubrań, które mogą opinać ciało, choć także narzut na kanapy czy fotele oraz bielizny pościelowej. Fachowcy zajmujący się szyciem potrafią wskazać różnice i doskonale wiedzą, że te dwa materiały posiadają odmienne właściwości, jednak przeciętni ludzie również bez trudu mogą nauczyć się tego rozróżnienia. Chcąc nabyć materiał pozwalający na własnoręczne stworzenie spódnicy bądź czegokolwiek innego produktu odzieżowego warto się zastanowić, czym powinna charakteryzować się użyta tkanina. W sklepie tekstylnym koniecznie trzeba zobaczyć jaki jest w dotyku, czy jest rozciągliwy, jaki gruby, czy zapewni ochronę przed słońcem itd. Dzięki takiemu prostemu badaniu bez trudu kupimy odpowiadającą naszym potrzebom tkaninę lub dzianinę. Jeśli zupełnie nie wiemy na co się zdecydować, to z pewnością doradzi nam sprzedawca, który zna swój asortyment i jego przeznaczenie.