Radcowie prawni i adwokacji – do kogo zwrócić się o pomoc

Wielu z nas pewnego dnia stanie do konfrontacji z skonfrontowany z wymiarem sprawiedliwości. Zawsze w takiej sytuacji nawet rekomenduje się zgłosić się do specjalistów. Najczęściej znajdziemy ich w sieci, po umieszczeniu w wyszukiwarce hasła adwokat Pabianice, Łask czy Sieradz. Czy ma jakieś znaczenie to, że będziemy zwrócić się do radcy przwnego czy adwokata? Co różni od siebie tych fachowców? Jak by na to nie spojrzeć, te terminy definiują nieco inny rodzaj uprawnień.

Zacznijmy od podobieństw między radcami a adwokatami – a jest ich kilka

Tytuł adwokata lub rady prawnego otrzymuje ktoś, kto ukończył 5 lat studiów na Wydziale Prawa oraz 3 lata aplikacji radcowskiej lub adwokackiej. Po dopełnieniu przewidzianych kryteriów, minister sprawiedliwości przeprowdza dedykowany egzamin. Pozytywny wynik decyduje o tym, że aplikant zostaje wciągnięty na wykaz radców prawnych bądź adwokatów. Podstawą wyznaczającą czynności obu zawodów są inne ustawy. Zakres działania adwokatów ustala Prawo o adwokaturze, zaś u radców prawnych jest to Ustawa o radcach prawnych. W obu aktach wyszczególnione jest czym kieruje się prawnik wykonujący dany zawód.

Czym się różnią oba zawody?

A jednak różnice w obu tych grupach również są widoczne. Najważniejsza z nich ukazuje się na samym początku wykonywania aplikacji. Przyjęło się, że radca prawny specjalizuje się w prawie cywilnym, za to u adwokata wygrywa prawo karne. wymóg przepisów, lecz w tym przypadku działa tradycja zawodu. Dodatkowo zarówno adwokaci jak i radcy prawni są członkami do różnych samorządów – adwokackich lub radcowskich. Następna różnica bierze się wprost z przepisów. Radca prawny może zatrudnić się na umowę o pracę, natomiast adwokat w myśl przepisów umowy takiej zawrzeć nie może.

Podczas spotkania oba zawody da się odróżnić dzięki barwie żabotu. Dla adwokatów zarezerwowano kolor zielony, zaś radcę będzie wyróżniać niebieski.