Jakie pokrycie dachu okaże się lepszym wyborem – gont czy papa?

Przy wyborze pokrycia dachu niezbędna jest wiedza i znajomość dostępnych materiałów oraz ich parametrów. W trakcie podejmowania decyzji można też wspomagać się poradami dostępnymi w sieci. Każda informacja będzie na wagę złota w trakcie remontu lub budowy domu.

Papa termozgrzewalna – kiedy warto się na nią zdecydować?

Prawie zawsze prace budowlane oraz niektóre zwyczajne remonty potrzebują od nas odpowiedniej organizacji całego przedsięwzięcia. Tak samo wygląda to gdy planujemy remont pokrycia dachowego, głównie w momencie, kiedy postanowiliśmy zająć się tym sami. Wtedy zadanie może być trochę bardziej skomplikowane. Na samym początku musimy dowiedzieć się jakiego rodzaju pokrycie dachu znajduje się obecnie na dachu naszego domu i pomyśleć jakie rozwiązania okażą się dla nas najkorzystniejsze. Mnóstwo osób już w momencie wejścia na dach domu lub garażu stwierdza, że są na nim najróżniejsze nierówności, przez które nie wiadomo jak rozpocząć prace remontowe na dachu. W tym momencie zaczynamy się zastanawiać: czy należy zdecydować się na papę, czy też lepszy będzie gont bitumiczny? W takim momencie przypuszczalnie wiele osób zgłosi się do profesjonalnego punktu sprzedaży, a w nim postanowi kupić specjalną masę, niewymagającą rozgrzewania, jakim jest gont. Do naprawy dachu, będziemy potrzebować go raptem kilka warstw. Tylko czy rzeczywiście jest to słusznym wyborem? Poważnym utrudnieniem w montażu gontu są na przykład ewentualne nierówności pojawiające się na dachu. Utrudniają one dotarcie do wszystkich miejsc Gdy naszym wyborem będzie jednak papa termozgrzewalna, to na pewno będzie to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli równomiernie ułożymy papę na dachu, wtedy niemal pewne jest, że co najmniej przez wiele następnych lat będziemy mogli spać spokojnie i nie będziemy musieli rozmyślać o ewentualnych remontach.

Wybór typu pokrycia dachowego jest uzależniony od kształtu dachu

Mogłoby się wydawać, że oba materiały są tak samo dobre i nie ma znaczenia który z nich wybierzemy, jednak największe znaczenie przy wyborze ma kształt dachu. Gont bitumiczny nada się na pokrycie dachu spadzistym o każdym stopniu nachylenia, warunkiem jest, aby był pozbawiony nierówności. Ułożenie na takim dachu nie sprawia problemów w trakcie montażu, a pokrycie dachu wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością oraz bardzo dobrze izoluje. Niestety podczas montażu trzeba się z nim obchodzić delikatnie. Druga opcja, czyli papa termozgrzewalna to znacznie trwalszy materiał. Dodatkowo charakteryzuje się giętkością i znacznie lepszą wytrzymałością. Jej wadą jest konieczność wcześniejszego oczyszczenia podłoża przed montażem, nie mogą też występować nierówności. Bez tego nie ma możliwości, aby dostatecznie stabilnie ją przymocować. W momencie montażu niezbędne jest zastosowanie specjalnego palnika, który podgrzeje papę podczas aplikacji. Jedynie zastosowanie się do wszystkich zaleceń zaowocuje uzyskaniem trwałego pokrycia dachu, na szczęście nie są to trudne czynności.