Jaki materiał jest najbardziej popularny?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, z jakiego surowca uszyte są ubrania, które kupujemy. Chcąc zapobiec szybkiego pocenia jak również podrażnienia skóry, warto zaznajomić się ze składem dzianiny. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przeglądnąć metki.

Tkaniny- typy

Typy tkanin możemy podzielić na trzy grupy. Tkaniny pochodzące z naturalnych surowców, przetworzone chemicznie jak również syntetyczne. Najbardziej naturalne i przyjazne dla skóry będą: len, wełna jak również konopie.
Dzianiny sztuczne pochodzą z przetworzonych chemicznie substancji naturalnych. Wypunktować tutaj można włókno bambusowe czy wiskozę. Poliester, nylon i akryl tworzą ostatnią kategorię tkanin – tkaniny syntetyczne.

Które są najbardziej rozpowszechnione?

Producenci ubraniowi powszechnie oferują ubrania sporządzone z tkanin mieszanych. Najlepszą i najatrakcyjniejszą alternatywą jest mieszanka bawełny z włóknami sztucznymi lub syntetycznymi. Najlepiej, jeżeli kupujemy te ubrania, w jakich ilość bawełny dominuje nad sztucznymi włóknami. Materiał taki posłuży przez kilka lat, jest komfortowy w noszeniu a także nie zgniata się zbyt mocno.

Pośród najmodniejszych a zarazem najpraktyczniejszych można przytoczyć dzianinę dresową.
Dzianina taka to obietnica solidności braku odkształceń np na łokciach oraz kolanach oraz ogromna przepuszczalność powietrza. Dzięki temu nada się zarówno w chłodniejsze, jak również cieplejsze dni. Wielokrotnie dzianina dresowa to powiązanie pierwszorzędnej bawełny z małą domieszką włókien syntetycznych bądź sztucznych. Dzianina dresowa wykonana tylko z bawełny jest trochę grubsza a dodatkowo mniej wytrzymała na czyszczenie w pralce czy wypychanie na łokciach bądź kolanach. Dzianina dresowa przydaje się na bluzy, szarawary spódnice, czapki lub odzież dziecięcą.

Tuż obok dzianiny dresowej, wyjątkowo powszechna jest odzież zrobiona z wiskozy i poliestru, bawełny z wełną a także wełny z domieszką akrylu. Takie wyjścia sprawiają, że ubrania utrzymują krój, nie mną się i wyglądają dobrze na ciele. W dzianinach mieszanych powinno natomiast być jak najwięcej włókien naturalnych.