Jak dopasować prześcieradło do materaca?

Zwykle preferujemy prześcieradło w swoim faworyzowanym kolorze i dobrane do aranżacji. Gdyby jednak nie okazało się wybrane w odpowiednim kształcie, używanie go nie będzie gwarancją satysfakcji.

Materac pod plecami, bo prześcieradło zwinęło się lub zsunęło, czasem uniemożliwia odpowiedni moment wejścia w nowy poranek. Gdy w środku nocy trzeba je naciągać – to też nic miłego. Odpowiedzialny za to jest zbyt mały format, ale jeśli to prześcieradło z gumką, zbyt szerokie również będzie w stanie zrobić nam niespodziankę. Wystarczy postarać się o to przy kupnie – dopiero wtedy da się dopasować rozmiar do materaca.

Rozmiar prześcieradła a gabaryty

Prześcieradło frotte powinno zostać dobrane do gabarytów materaca. Szerokość i długość to pierwsze wielkości, jakie powinniśmy zamieścić na każdym produkcie. Format wskazuje, na który podkład da się je dobraćzałożyć. Przykładowo prześcieradło z gumką 160×200 cm oznacza wymiar materaca, ponieważ sama bielizna różni się trochę in plus. Wykonane jest na taki rozmiar, ale zwykle jest nieco większe. Na opakowaniu wyrobu z gumką powinniśmy także odszukać dane o wielkości brzegów – to pomoże nam dobrać okrycie do właściwej grubości materaca.

W przypadku klasycznego prześcieradła nie znajdziemy tego oznaczenia, ale jego rozmiar też będzie wzbogacony o zakładkę. Ten kawałek materiału wkłada się pomiędzy krawędź materaca a brzegi łóżka. Parametry naddatku mogą być rozmaite, więc gdy materac jest wysoki i prześcieradło powinno go okrywać, warto kupić egzemplarz o powiększonym rozmiarze. Gdy łóżko nie posiada ramy, powinniśmy zakupić prześcieradło precyzyjnie do jego długości i szerokości.

Prześcieradła z gumką mają za zadanie idealnie pasować do materaca. Problemem jest nie tylko nie dość obszerne prześcieradło, ale i za duże. Model większy od materaca na pewno się pomarszczy. W tym wypadku skutek będzie zdecydowanie nieestetyczny. Podstawowe wymiary powinny być takie, jaki jest materac. Trzecia wartość będzie odpowiadać grubości materaca. Gdy trudno znaleźć do niego doskonałe rozwiązanie, to wykorzystuje się uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, z nieco większym zakładem. Dodatek materiału da się schować, a za krótki naddatek sprawi, że może ono spadać.

Uczucie komfortu, spokojny sen – to sprawy godne, by dopasowywać idealne prześcieradła – z gumką lub klasyczne. To nie jest trudne – poza ich wyglądem i wyborem preferowanego materiału materiału trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wymiary.