Intruzi – czy można z nimi efektywnie zmagać?

Wśród nas raczej nie dewastuje się cudzej własności. Już małe dzieci uczą się, że nie można brać nie swoich przedmiotów bez pozwolenia ani tym bardziej brać ich na zawsze, czyli – powiedzmy po prostu – kraść. Na niektóre występki niektórzy pozwalają sobie, bo to nic takiego, bo się nie wyda, bo i tak ktoś ma czegoś dużo itd itp., bo ktoś nie powiedział, że nie wolno. O jakich występkach mowa?

Kuszące jabłuszka i gruszki – ale nie nasze

Kto przebywał niedaleko sadu, ten zapewne przynajmniej raz zerwał wiśnie u sąsiada lub wtargnął na miedzę po maliny. Jeśli coś przeturla się z drzew lub krzewów owocowych na naszą stronę, bo rosną one przy miedzy, możemy to zebrać. Samowolne wchodzenie na cudzą działkę jest zdecydowanie zakazane. Najlepiej nie generować sporów jasno zwrócić się o owoce lub możliwość ich zebrania – większość sąsiadów podejdzie do tej prośby z zadowoleniem, tym bardziej jeżeli zachwycimy się zbiorami.

Kiedy nie ma ogrodzenia

Jeśli ktoś właśnie postawił dom i do tej pory nie dał rady postawić płotu lub po prostu nie chce tego robić, jako że woli otwartą przestrzeń w zachodnioeuropejskim stylu, zazwyczaj musi liczyć się z próbami naruszenia prywatności. Tutaj jak ktoś ma otwartą parcelę, to tak jak bezpańska. Niektórzy potrafią po niej chodzić, jeździć samochodem, organizować ognisko itp. Gorzej, że zdarzają się przypadki wypuszczania psów, by załatwiły się wprost pod oknami wolnstojącego domu! Kogo nie rozsierdzi prowadzanie się z psem pod oknami lub na terenie naszej posesji? Rzecz jasna podobnych epizodów nie można puścić płazem, ponieważ prowokator pozostanie bezkarny.

Co zrobić w sprawie zapłaty za zniszczenia?

Za to co stanie się gdy niepowołane osoby trafią na nie swój teren, to one powinny ponieść konsekwencje, niezależnie od przekonania o niskiego wymiaru strat. Dewastacje z opłakanymi skutkami i złodziejstwo powinny doprowadzić do ukarania winnych. Przeważnie spokój i bezpieczeństwo najbliższych potrzebuje wybudowania pokaźnego i trudnego do sforsowania płotu. Gdy pojawią się zniszczenia i będziemy mieć pewność komu je zawdzięczamy, możemy uzyskać rekompensatę. Trzeba w tym celu złożyć doniesienie na organy ścigania. Niezależnie od tego powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy adwokata. Aby wybrać specjalisty, który wesprze i poradzi, warto wpisać w wyszukiwarkę np. kancelaria adwokacka Łódź i umówić się na rozmowę.